GENEL ANESTEZİ

  Merkezimizde engelli vatandaşlarımız için Genel sekreterliğimizin öncülüğünde  Bahçelievler Devlet Hastanesi ve Esenler Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi ile yapılan protokol dahilinde Genel Anestezi Altında Diş Tedavisi Ücretsiz yapılmakta olup hasta transferleri merkezimizce sağlanmaktadır.

            Genel anestezi, bu konuda uzmanlık yapmış anestezi doktorları tarafından gerçekleştirilen, hastanın kontrollü bir şekilde bilinçsiz ve ağrısız konuma getirilmesi işlemidir. Anestezi, gaz ya da enjeksiyon şeklinde verilen ilaçlar ile başlatılır. Yapılması planlanan tedaviler bittiğinde ilaç durdurulur ve hasta uyanmaya başlar. Işlem sırasında hastanın yaşamsal değerleri genel anestezi uzmanı tarafından sürekli takip edilir. Bu nedenle genel anestezi merkezimizde değil, uygun güvenlik önlemlerine ve yeterli ekipmana sahip bir hastane ortamında yapılabilir.

 

DİŞ HEKİMLİĞİNDE GENEL ANESTEZİ HANGİ DURUMLARDA TERCİH EDİLİR?

 

*Zihinsel engelli hastalarda
*Tedaviyi olumsuz etkileyebilecek bedensel engeli olan hastalarda


          
GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILABİLECEK DİŞ TEDAVİLERİ NELERDİR?

*Süt ve daimi diş dolguları
*Süt diş amputasyonları
*Süt ve daimi diş çekimleri
*Cerrahi işlemler
*Koruyucu tedaviler

*Periodontal tedaviler

 

        GENEL ANESTEZİ ÖNCESİ VE SONRASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELERDİR? 

        Genel anestezi sırasında midedeki sıvı ve yiyeceklerin boğaza ve akciğerlere kaçışını engellemek için hastanın 8 saat aç ve susuz kalması gerekmektedir. Bu nedenle genel anestezi için özellikle çocuk hastalarda sabah saatleri tercih edilir. 
Hastanın genel anestezi için uygunluk durumu, anestezi uzmanı tarafından kontrol edilir. Hasta, sistemik hastalık varlığı, bedensel ve zihinsel engellilik derecesi, geçirilmiş ya da var olan enfeksiyon durumu ve yapılacak cerrahi işlemler için gelişebilecek komplikasyonları taşıma riskine göre değerlendirilir. Anestezi sırasında ve sonrasında anestezi uzmanı tarafından takip edilen hasta, yapılan işlemlere bağlı olarak değişmek üzere ilk 1-2 saat baş dönmesi, huzursuzluk ve ağrı görülebilir, fakat hasta yaklaşık 1-4 saat kontrol altında tutulur.

 

              GENEL ANESTEZİ ALTINDA DİŞ TEDAVİLERİNİN YAPILMASI NE KADAR GÜVENLİDİR?

           Modern anestezi teknikleri ve deneyimli anestezi ekibi ile risk çok azdır. Özellikle herhangi bir sistemik hastalığı olmayan sağlıklı bireyler için diş tedavileri gibi küçük operatif işlemlerin genel anestezi altında yapılması yaygın bir risk taşımamaktadır.

 

HASTALARIMIZIN DİŞ HEKİMLİĞİNDE, DİŞ TEDAVİLERİNİN GENEL ANESTEZİ ALTINDA YAPILMASININ GEREKLİLİĞİ NEDİR?

 

       Yaygın olarak görülen sağlık problemlerinden biri de diş çürükleridir. Diş çürükleri nedeniyle oluşan ağrı çok ciddi sonuçlar doğurabilmektedir . Özellikle yemek yerken artan ağrılar yüzünden kilo kaybı ve dolaylı olarak çocuklarda gelişim problemlerine  rastlanabilmektedir. Geceleri yoğunlaşan diş ağrıları ise  uyku düzensizliklerine ve dolaylı olarak gün içinde konsantrasyon problemlerine neden olabilmektedir.

Okul çağındaki çocukların başarı durumlarını da etkileyebilecek sorunlara yol açan diş çürüklerinin mümkün olduğunca erken tedavi edilmesi gerekmektedir. Çürük süt ve daimi dişlerinin tedavi edilmemesi ve oluşan diş kayıpları; artan bir maliyet ile beraber düşük bir yaşam kalitesine sebep olmaktadır. 
     Bu nedenle; yeterli iletişim kurmanın mümkün olmadığı durumlarda bedensel ya da zihinsel engelli bireylere diş tedavilerinin, genel anestezi altında yapılması uygundur.

 

       GENEL ANESTEZİ ALTINDA DİŞ TEDAVİSİ, Hizmetinden yararlanmak için Bahçelievler Ağız Ve Diş Sağlığı Merkezi 0212 441 53 12 no'lu telefonu arayarak iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.